Ostatnio zastanawiałem się, jak zbudować silną markę i tak siedząc i myśląc pierwszym, co mi wpadło do głowy, było… logo.
Taka sytuacja: idę do jednej z wielu galerii handlowych w celu zaopatrzenia się w jakieś spodnie do biegania. Plan niby prosty, no bo co jest trudnego w znalezieniu spodni? Wkraczam za drzwi obrotowe i… w zasięgu wzroku mam mnóstwo jaskrawych witryn, różnych sklepów i marek, a za rogiem było ich jeszcze więcej. Oszołomiony natłokiem informacji, zachęcających do wejścia do dokonania zakupu zacząłem układać plan od nowa, postanowiłem znaleźć coś mi znanego. Zobaczywszy trzy paski nad jedną z witryn, niewiele myśląc skierowałem swoje kroki właśnie tam i po chwili wyszedłem zadowolony ze swoim zakupem.
Historyjka krótka, ale mam nadzieję, że dość dobrze tłumaczy czym jest marka dla konsumenta. Na rynku mamy obecnie miliony firm i producentów, miliardy produktów i tylko kilka marek naprawdę liczących się w każdej z dziedzin, jakie można sobie tylko wyobrazić.
Jak one do tego doszły? Co łączy wszystkich gigantów? Odpowiedź może być tylko jedna – przemyślane działania marketingowe, połączone ze sobą dzięki logo.
Dobrze zaprojektowane logo wyzwala w umyśle odbiorcy skojarzenia, a w naszym interesie jest, żeby to były skojarzenia pozytywne i trafne. Nietrafnie skonstruowane logo może wprowadzić odbiorcę w błąd, czego powinno się unikać.
Logo ma pozycjonować wyobrażenia w umyśle konsumenta, to ono sprawia, że w ogóle pamięta o danej marce i umieszcza ją w odpowiednim miejscu na liście marek zaspokajających jego potrzeby. Logo łatwiejsze do zapamiętania(więcej nie znaczy lepiej!) ułatwia wywindowanie marki w górę, dobry znak firmowy potrafi sprawić, że marka będzie postrzegana jako ekskluzywna, a konsument przypisze jej więcej pozytywnych cech.
Logo jest twarzą firmy. Logo jest pierwszym skojarzeniem, na dźwięk nazwy marki, staje się sztandarem, pod którym znajdują się produkty przedsiębiorstwa, kojarzone dopiero w następnej kolejności. Dla tego kolejnym krokiem, zaraz po ustaleniu czym dokładnie przedsiębiorstwo ma się zajmować, powinno być stworzenie logo. Będzie ono fundamentem w budowaniu marki, ważne więc aby budziło odpowiednie skojarzenia. O przyszłej marce BRIEFDAY możemy powiedzieć, że powstała z chęci stworzenia magazynu internetowego(celowo nawiązano do zbierania), gromadzącego różne interesujące i miłe informacje(w odróżnieniu od nie zawsze przyjemnych informacji z innych dzienników).
W zaprojektowaniu Marki i logo BRIEFDAY pomogli specjaliści z AVEEX
Tekst napisany przez ucznia ZSE im. Stanisława Staszica w Wołominie
Dodaj komentarz