Zobacz 5 odcinek cyklu: Pompa ciepła – fakty i mity.
Pompa ciepła – urządzenie bezobsługowe. Możesz zapomnieć, skąd ciepło w domu, ale nie warto zapomnieć o ważnych wskazaniach, jak dbać o pompę ciepła i jak nią zarządzać. Krótka instrukcja.
1. Pierwsze autoryzowane uruchomienie pompy ciepła to warunek gwarancji
Najlepiej jeśli pompę ciepła montuje autoryzowana firma instalacyjna. Wykona też pierwsze uruchomienie. W wypadku niektórych marek, rozruch pompy ciepła wykona ekipa producenta. Nie wolno zaniedbać tej procedury – pierwsze autoryzowane uruchomienie to warunek gwarancji!
Warto wybrać firmę instalacyjną, która ma autoryzację producenta, a po montażu powierzyć tej firmie serwisowanie urządzenia
2. Zapoznaj się z instrukcją użytkowania
– Użytkownicy pomp ciepła nie czytają instrukcji – skarżą się instalatorzy. A czytać warto, tak samo jak instrukcję samochodu. Niby wiadomo, gdzie gaz, gdzie hamulec i gdzie wlać paliwo, ale informacji i wskazań dla właściciela pojazdu jest o wiele więcej! Pompa ciepła, jak każde urządzenie mechaniczne, wymaga więc świadomego użytkownika, który będzie pamiętał o czynnościach serwisowych i rozumiał, co „mówi” do niego jego źródło ciepła.
3. Wiedz, jak działa krzywa grzewcza
Właściciel pompy ciepła może regulować temperaturę w domu za pomocą krzywej grzewczej. W praktyce, na wyświetlaczu sterownika pompy czy w aplikacji, krzywa to linia pokazująca zależność między temperaturą na dworze, a temperaturą w domu. Pompa ciepła otrzymuje informacje z czujnika pogodowego na budynku albo na jednostce zewnętrznej – jaka jest temperatura na dworze – i w odpowiedzi produkuje potrzebną ilość ciepła. Tę ilość można zwiększyć, by w domu było na przykład nie 21lecz 22,5oC. Warto tylko pamiętać, że reakcja na zmianę krzywej nie będzie szybka – w wypadku grzejników to kilka godzin, a tam gdzie ogrzewanie podłogowe – nawet dobę.
Krzywa grzewcza, czyli ustawianie temperatury w domu – tego warto się nauczyć, ale stosować z rozwagą
4. Warto mieć zdalny dostęp do pompy ciepła
Zdalny dostęp to możliwość kontroli i zmiany parametrów pracy pompy ciepła w aplikacji w komórce. Ponieważ zwykle nie ma potrzeby, by coś w ustawieniach zmieniać, o wiele ważniejsza jest inna korzyść – także firma instalacyjna może mieć podgląd na pracę naszej pompy. Zdalny dostęp to błyskawiczne reagowanie na ewentualne problemy, a także ułatwienie w komunikacji.
5. Utrzymuje stałą żądaną temperaturę
Jednym z poważniejszych błędów użytkownika pompy ciepła jest nastawianie różnych temperatur w ciągu dobry albo skokowe podnoszenie temperatury w domu. Dla pompy ciepła zmiana żądanej temperatury o więcej niż 1-2oC wiąże się z dużo większym zużyciem energii, a często też włączaniem się grzałek elektrycznych. O wiele rozsądniejsze i oszczędniejsze jest utrzymywanie stałej temperatury. A jeśli chcemy zmienić temperaturę, to w pokoju na termostacie.
6. Optymalna temperatura wody użytkowej to 45-48oC
Jeśli w domu mieszka kilka osób, a temperatura wody jest ustawiona na bardzo gorącą, ponad 55oC, do tego cały czas działa pompa cyrkulacyjna (która zapewnia krążenie gorącej wody, ale też ją wychładza) to nie ma się co dziwić, że rachunki za energię elektryczną mogą być wysokie. Rocznie na grzanie ciepłej wody użytkowej pompa ciepła zużywa na osobę do 300 kWh energii elektrycznej.
Dobry standard? Ciepła woda użytkowa o temperaturze około 45-48oC, a cyrkulacja wody tylko w okresach zwiększonego poboru, najczęściej rano i wieczorem.
7. Pompa ciepła powinna pracować w długich cyklach
Pompa ciepła długo pracuje, wciąż kręci się wentylator – bardzo dobrze! To znaczy że urządzenie jest właściwie dobrane i nie taktuje. Taktowanie to częste włączanie się pompy ciepła na krótko – prowadzi do zużycia sprężarki i wyższych rachunków.
Jak pracuje pompa ciepła? Opis jednego z instalatorów: – Dobrze jeśli pracuje godzinę, potem się odszroni i znów pracuje godzinę…
8. Rób co roku przegląd techniczny
Warunkiem utrzymania gwarancji jest roczny przegląd serwisowy – taki wymóg stawiają markowi producenci i naprawdę warto raz w roku zrobić coś dla swojej pompy ciepła. Warto ponieważ jest kilka czynności konserwacyjnych, które trzeba wykonać:
- Jednostka wewnętrzna ma filtry, które trzeba przeczyścić.
- Praca pompy ciepła wymaga sprawdzenia i optymalizacji.
- Jednostka zewnątrzna wymaga sprawdzenia szczelności instalacji, czyszczenia wymiennika i odpływu skroplin.
To tylko niektóre z czynności serwisowych. Efektem przeglądu jest protokół. Jeśli chcemy, by producent respektował warunki gwarancji, przegląd powinna wykonać autoryzowana firma instalacyjna.
9. Panel sterowania informuje, jeśli pompa ciepła pracuje nieprawidłowo
Jeśli wyświetli się kod błędu, można w instrukcji sprawdzić, co on oznacza. Pompa ciepła podaje też dane na temat zużycia energii elektrycznej, temperatur, parametrów pracy.
A propos zużycia energii – dobrą praktyką jest podlicznik elektryczny dla pompy ciepła – można na bieżąco sprawdzać, ile pompa ciepła zużyła energii.
10. Możesz skorzystać albo z gwarancji producenta, albo firmy instalacyjnej
W przypadku problemów z pompą ciepła są dwie drogi – gwarancję dał producent, dała też firma instalacyjna. Wybór należy do właściciela urządzenia. Najlepiej zgłosić awarię firmie instalacyjnej, a ta poinformuje producenta.
***
Dobrze wybrana i zamontowana pompa ciepła nie będzie sprawiać problemów. Po prostu działa, można o niej zapomnieć. Zapomnieć, jak widzicie nie warto…
Tekst i zdjęcia: Andrzej Papliński / PORT PC